לוגו - אלמוג מידע עסקי וחקירות

מהי חקירה ולמה צריך אותה

המאמר סוקר את סוגי החקירות השונים ומתמקד בחקירות עסקיות וביתרון היחסי של חוקרות פרטיות בעולם החשאי
תמונת שירי חוקרת

כל מה שאתה צריך לדעת על חקירות פרטיות
 

עולם החקירות הפרטיות נהנה מהילה של מסתורין וחשאיות, קצת בגלל דרך הפעולה וקצת בגלל הסודיות של החקירות עצמן וחוסר האפשרות לשתף את הקהל הרחב בשניהם. בפועל, הסודיות הזאת חשובה כדי לשמור על החוקרים עצמם מפני חשיפה שלהם או חשיפה של דרכי הפעולה, כדי להגן על הלקוחות המזמינים את החקירות ולפעמים כדי להגן גם על הנחקרים. יוצא מכל זה שחוקר טוב הוא, קודם כל, חוקר שיודע לשמור סוד. ובכל זאת, בחרנו לשתף אתכם במה שכן אפשר, כדי להסביר בצורה הטובה ביותר איפה אנחנו, החוקרים הפרטיים, יכולים לעזור לכם.

עולמם הסודי של החוקרים הפרטיים
חקירה פרטית היא כל חקירה שאינה חקירה רשמית של כוחות הבטחון – משטרה, שב"כ, מצ"ח וכו'. בישראל חוקריים פרטיים מחוייבים על פי חוק ברישיון מטעם משרד המשפטים, ואל תתפשרו אף פעם על עבודה עם חוקר שאין לו רישיון. רשיון חוקר ניתן רק למי שעובר הכשרה קפדנית של שלוש שנים והוא מתחדש מדי שנה בכפוף לתנאים מחמירים של משרד המשפטים ולא באופן אוטומטי. זה לא אומר שמי שיש לו רישיון הוא בהכרח חוקר טוב או שהוא פועל לפי החוק, אבל זה רף המינימום שיש לדרוש ממשרד חקירות שאתם שוקלים לעבוד איתו.

למעשה, לחוקרים פרטיים אין שום סמכות ואין להם גישה למאגרי מידע חסויים. בניגוד לחוקרי משטרה הם לא יכולים להתעמת בצורה ישירה עם מושא החקירה והוא אינו חייב לשתף איתם פעולה. לכן, את החקירות יש לבצע בצורה סמויה, תוך ביצוע תרגילי חקירה מורכבים, בין אם מדובר במעקבים ובין אם מדובר בדיבוב הנחקרים, מבלי שהם יודעים את מטרת השיחה ומבלי שהם מבינים כי הם מוסרים מידע העלול להפליל אותם.

המומחיות שלנו היא מומחיות שיש למעט מאוד משרדי חקירה, בעולם בכלל ובארץ בפרט: ניהול חקירות מורכבות וביצוע תרגילי חקירה מתוחכמים בצורה נכונה, והשגת כל הפרטים הנדרשים, מוקלטים ומצולמים בציוד סמוי מפי הנחקר עצמו, כשאין לו מושג עם מי הוא מדבר, על מה ולמה.  

שאלת השמירה על החוק לא אמורה להיות מורכבת, ולמעשה בכלל לא אמורה להיות שאלה – אנחנו פועלות לפי החוק, נקודה. לפעמים זה מפתה לבצע עבירות אתיות או עבירות על החוק. החקירה סמויה וסודית, ולכן ניתן לחשוב שעם קצת מזל אף אחד לא ידע על כך אף פעם. הרבה יותר קל להביא תוצאות בצורה כזו, אבל חוקר פרטי טוב אינו צריך לעבור על החוק, גם כשהמשמעות היא שהעבודה שלו הופכת למורכבת יותר. כל מה שהוא צריך זה קצת יותר יכולת, כישרון ויצירתיות.

הכשרת החוקרים
בכדי להפוך לחוקר פרטי אין צורך רשמי בקורס, למרות שניתן למצוא קורסים כאלה בשוק לטובת מי שרוצה. מה שכן צריך, כפי שציינו קודם לכן, זו הכשרה מקצועית במשרד חקירות מורשה במשך 3 שנים. אחרי שלוש שנים  ניגשים לבחינה ורק לאחר מעבר הבחינה ניתן לקבל רישיון חוקר אותו יש לחדש מדי שנה, כאמור.

רישיון החוקר אינו מקנה שום סמכות חוקית, להיפך – על חוקר פרטי חלות יותר חובות מאשר זכויות ויותר כללי "אל תעשה" מ"עשה". מה שכן, החוקרים הטובים באמת הם לא אלה שעוברים קורסים אלא חוקרים שקיבלו את ההכשרה המקצועית שלהם בעבודה מעשית בשטח, בשירות כוחות הביטחון: בשב"כ, במוסד ובמצ"ח.

אם אתם שוקלים לשכור את שירותיו של חוקר פרטי כדאי לוודא מה הניסיון המצטבר שלו, באיזה סוג חקירות הוא מתמחה, ואם הוא לא בוגר שירותי הביטחון כדאי מאוד שיהיה לו ניסיון של כמה שנים לפחות כחוקר במשרד ותיק ומנוסה.
 
גשש בלש בפעולה
ביצוע חקירות עבור אנשים פרטיים הזקוקים להוכחות לבגידה הוא עסיסי ורכילותי, ולכן תופס את עיקר העניין הציבורי כאשר מדברים על חקירות פרטיות הכוללות: מעקבים ותצפיות ברשות הרבים ובמסגרת החוק.

התיקים העסקיים, לעומת זאת, אלה שמחייבים חקירה מורכבת הרבה יותר, הם התיקים המעניינים באמת. חקירות הכוללות כניסה למקומות שהגישה אליהם מוגבלת ומחייבים איסוף מידע מוצק, ותיקים בהם נדרשים תרגילי חקירה יצירתיים, עבודה במסווה ודיבוב הנחקרים, אלה התיקים שיש בהם אתגר עבורי, כחוקרת, ואלה החקירות שמעט מאוד חוקרים פרטיים יודעים לבצע.

לאישה יש ערך מוסף בעבודה הסמויה. כנשים אנחנו רואות את העולם בצורה אחרת ויודעות לפנות בצורה שונה לנחקרים, גברים או נשים. אנחנו יודעות לפנות לכל אחד בצורה המתאימה ולעורר בו, או בה, את הרגש הנכון כדי ליצור איתנו שיתוף פעולה. הנוכחות הנשית מאיימת הרבה פחות מהנוכחות הגברית, והעובדה שאנחנו שחקניות מעולות היודעות ללבוש דמויות מגוונות עוזרת לנו להצליח במקומות שאחרים נכשלים בהם.

עבודת מחקר והכנה מעמיקה בטרם ביצוע החקירה בפועל היא הכרחית, והיא עוזרת לנו להחליט מה תהיה דרך הפעולה בה נשתמש, באיזה סיפור כיסוי נבחר, ומה תהיה הדרך הנכונה והמדויקת ביותר לגשת אל מושא החקירה על מנת שישתף איתנו פעולה באופן מלא. צריך לזכור שבסופו של דבר יש לנו הזדמנות אחת ויחידה.

סיפור מקרה
לקוח שלנו התמודד במכרז והפסיד. לאחר המכרז הגיעו אליו שמועות כי החברה שזכתה נתנה טובות הנאה על מנת לזכות והוא פנה אלינו על מנת שנברר אם אכן כך היה.

בנינו סיפור כיסוי מתאים והשתמשנו בתחבולה על מנת להיפגש עם מנכ"ל החברה שזכתה במכרז. במהלך הפגישה רכשנו את אמונו והוא התחייב להכנסות עתידיות גבוהות משום שהוא מקושר לבכירים בחברה שהוציאה את המכרז.

הפעלנו את כישורי השיחה שלנו על מנת שהמנכ"ל יחבר אותנו לאותם בכירים, ואכן, לאחר כמה ימים, הוזמנו לארוחת צהריים עם המנכ"ל המדובר ועם הבכירים בחברה שהגישה את המכרז. העמקנו את סיפור הכיסוי ובמהלך ארוחת הצהריים הם סיפרו לנו מהן הדרישות שלהם על מנת שנמשיך לשתף פעולה בעתיד.

הפגישה כולה הוקלטה ותועדה בציוד טכנולוגי מתקדם, והביאה לפסילת המכרז המקורי.

השגת ראיות
גם בחקירות למגזר הפרטי וגם בחקירות עבור המגזר העסקי, אנחנו, החוקרים הפרטיים, נדרשים להביא הוכחות. ההוכחות לא תמיד משמשות בבית המשפט, ולפעמים הן פשוט קלף מיקוח מול הצד השני על מנת להשיג יותר. ובכל מקרה את ההוכחות יש להשיג בצורה חוקית, כי אחרת לא ניתן להשתמש בהן.

השגת הראיות בחקירות עסקיות היא מורכבת ומאתגרת ומצריכה יצירתיות רבה. מצד שני, תוצאות החקירה וההוכחות שיושגו הם קריטיים לעיתים ויכולים להוות את ההבדל בין הפסד לזכייה במיליוני שקלים. חקירות עסקיות כוללות הרבה מאוד תחומים, כמו: מודיעין עסקי בין חברות, הונאה, הטרדה מינית, מעילה של בכירים, זכויות יוצרים ועוד. בכל מקרה כזה נדרשת חקירה מורכבת והתאמת תרגילי החקירה למקרה עצמו באופן פרטני ויצירתי.

סדר בבית המשפט
הרבה פעמים עבודת החוקרים הפרטיים נדרשת כדי לספק ראיות לבית המשפט, כפי שכבר צוין, בתיקים פרטיים או בתיקים עסקיים. לפעמים נדרשת חקירה בגלל חוסר יכולת של המשטרה לספק את הראיות הנדרשות להרשעה בתיק מסוים, ולפעמים היא בשביל להיות מסוגלים להגיש את התביעה מראש, כשהמשטרה כלל אינה מעורבת. כאמור, הראיות הקבילות בבית המשפט הן ראיות שהושגו כחוק, ובהתאם למגבלות המצוינות בו.  

הבאת ראיות לבית המשפט הוא תחום מורכב ויש לבחון את הדרך הנכונה להביא את הראיות בצורה המתאימה לכל תיק ולכל חקירה באופן פרטני, כשכל ראיה לגופה. את הראיות חייבים להשיג, כמובן, בצורה חוקית, על מנת שהלקוח או מי מטעמו יוכלו להשתמש בהם. ראיות שהושגו בצורה לא חוקית יכולות לסבך את החוקר ואת הלקוח  ובמקרים מסוימים אף לגרום לכניסתם לכלא.

סיבה נוספת להקפיד על בחירת משרד חקירות מקצועי ואמין הפועל לפי החוק.

מה עושים עכשיו
בסופו של דבר, במצבים מסוימים אתם זקוקים למשרד חקירות כדי להוכיח דברים שאין לכם אפשרות להוכיח בכוחות עצמכם. זה יכול להיות אשמה של מישהו אחר וזה יכול להיות דווקא את נקיון הכפיים שלכם. כך או כך, אם אתם זקוקים למשרד חקירה, תמיד תוודאו שהוא פועל כחוק ומצויד ברישיון משרד המשפטים, שלחוקרים יש את הניסיון הנדרש באופן כללי ואת הניסיון הספציפי בתחום שלכם, וכי הוא פועל על פי החוק.

ורק העיקר סמוי מן העין